Някои деца трудно свикват с детската градина. Нормално е първите няколко дни да не искат да ходят на градина. Това се отнася най-вече за деца, които никога преди това не са напускали семейството. Но ако плачът продължи дълго време или се появи отново, след като веднъж е изчезнал, трябва да му обърнете специално внимание.
· Детето може да изрази по различен начин нежеланието си да ходи на детска градина.
Най-често срещаният начин или, да речем, най-явният, са сърденето и плачът. Всяка сутрин се разиграва една и съща сцена, детето се вкопчва в баща си или в майка си и не ги пуска да си тръгнат. При други деца нежеланието ще бъде изразено органически – чрез неясни оплаквания (болки в корема без видими причини) или чрез повтарящи се неразположения (разстройства, запек, болки в корема, отити и други). В самото детско заведение пък някои деца изразяват притеснението си с агресивно поведение и отблъскване на другите деца. Има и деца, които изпадат в апатия, отпуснати са и не участват в заниманията.
· Причините за продължителното нежелание да се посещава детската градина са изключително разнообразни.
В някои случаи например, става дума за прекалено покровителствено от майката дете, което още не е самостоятелно и е убедено, че няма да просъществува без нея. В други, родителите се карат и детето се опасява, че в негово отсъствие може да се случи нещо лошо. В трети случаи детето оставя у дома породен брат или сестра, които ревнува, защото майка му им посвещава цялото си време. Притеснителното дете тълкува пращането му на детска градина като признак, че го отстраняват, че майка му не го обича достатъчно. И накрая, проблемът може да се крие в самата детска градина: неразбирателство с учителката, страх от директорката, проблеми с останалите деца, неприятни преживявания…
Няма да ви е лесно да накарате детето да споделя с вас, но е наложително да се опитате с помощта на учителя да разберете какво става в главицата му и да го предадете с думи. Единственият начин да му помогнете е да го успокоите, да му покажете, че го обичате, че през деня не го забравяте и винаги сте с него. Някои деца не искат да ходят на детска градина, защото все още не са узрели да живеят толкова часове сред много хора и в „разпокъсана” среда.